Mistrzowie wyścigów górskich spotkają się jesienią we Włoszech

Na 2,5 miesiąca przed FIA Hill Climb Champions 2018 – prestiżowego wyścigu najlepszych kierowców z wyścigów górskich w Europie, przekazujemy pierwszą informację prasową.

Skład polskiej reprezentacji na zawody, które odbędą się 14-16 października we włoskim Gubbio, będzie znany dopiero we wrześniu, kiedy to zakończone będą Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski i poznamy mistrzów krajów w klasyfikacji generalnej oraz w grupach.

Tegoroczna edycja rozgrywanego co dwa lata wyścigu mistrzów – FIA Hill Climb Masters, będzie pod każdym względem rekordowa. Pomiędzy 12 a 14 października we włoskim miasteczku Gubbio spotkają się najszybsi kierowcy z europejskich wyścigów górskich: mistrzowie klasyfikacji międzynarodowych, regionalnych i czempionatów narodowych. Do FIA udział w zawodach zgłosiła rekordowa liczba 20 państw.

 

Hill Climb Masters to nie tylko indywidualne zmagania kierowców, w którzy w czterech kategoriach  rywalizować będą o złote, srebrne lub brązowe medale.
Od pierwszych zawodów, rozegranych w  2014 r. w Luxemburgu,  najważniejszym elementem imprezy jest  Puchar Narodów; jedyna oficjalna zespołowa klasyfikacja narodowa w sportach samochodowych na świecie . Każdy ASN ( federacja narodowa, w Polsce Polski Związek Motorowy) typuje wśród swoich uczestników zawodów  reprezentację czterech kierowców,  których wyniki mierzone są także w aspekcie  regularności podjazdów. Zwycięża reprezentacja, której kierowcy osiągną jak najmniejsze różnice czasu w poszczególnych podjazdach wyścigowych.

Włochy zdobyły tytuł w 2014  a Słowacja w 2016 r. W każdej edycji Szwajcaria zajmowała drugie miejsce a Austria trzecie. Oprócz tych    zespołów ( poza Austrią)  w gronie tegorocznych uczestników znajdą się też  Francja, Czechy, Belgia, Luksemburg, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Polska, Rumunia, Bułgaria i Grecja. Do tego grona dojdą tegoroczni debiutanci:  Portugalia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Słowenia i Malta.

Skład każdej z reprezentacji będzie znany dopiero po zakończeniu sezonu, w ich skład będą mogli wejść narodowi mistrzowie klasyfikacji generalnych oraz klasyfikacji w grupach oraz najlepsi kierowcy startujący w serialach międzynarodowych- mistrzostwach Europy, pucharze Europy i mistrzostwach  strefowych. Dwa lata temu, na legendarnej trasie jednego z najstarszych wyścigów górskich w Europie – Ecce Homo w Sternberku (CZE), Polska wywalczyła 10 pozycję.

Foto: Mariusz Süss

Mariusz Süss

National Team Captain Poland